Günde 2 muz yemek için 5 sebep

Muz yedikten sonra vücudunuzda ne gibi değişiklikler olduğunu biliyor musunuz?
Günde 2 muz yemek için 5 sebep

Sağlıklı yiyecek her zaman lezzetli değildir. Ancak muz için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Muz yiyerek, hem damak zevkinizi tatmin edip hem de sağlığınıza önemli faydalar sağlayabilirsiniz.

1. Fazla kilolarınız kaybolur

Muz, lif bakımından zengin bir meyvedir. Sizi tok tutar. İçindeki nişasta nedeniyle de iştahınızı azaltır ve kilo almanızı durdurur. İnsülin direncine karşı kandaki şeker seviyesini hem düşürür hem de yükseltir.

2. Kansızlığa iyi gelir

Anemi solgunluk, yorgunluk ve nefes darlığına neden olur. Bu, vücuttaki kırmızı kan hücrelerindeki azalma ve kandaki hemoglobin seviyesinin düşüklüğünün bir sonucudur. Muz, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran çok miktarda demir içerir. Ayrıca, kandaki şeker seviyesini düzenler. Önemli düzeyde B6 vitamini kaynağıdır.

3. Sindirimi düzeltir

Muz, gelenekse kanaatin aksine kolay sindirilir ve mide-bağırsak sistemini tahriş etmezler. Muzda bulunan dirençli nişasta sindirilmez. Kalın bağırsağın içerisinde sağlıklı bir bakteri olarak kalır. Eğer gastrit ve mide ekşimesi şikayetiniz olursa rahatlıkla muz yiyebilirsiniz. Ayrıca ishal yaşıyorsanız muz yiyerek kaybolan mineralleri geri alabilirsiniz.

4. Stresi engeller

Muz, ruh halini de iyileştirir. Serotonin almak için bedenimiz tarafından gerekli olan triptofan içerirler. Ortalama olarak, her muzda yaklaşık 27 mg magnezyum bulunur. Bu mineral, iyi bir ruh hali ve sağlıklı bir uyku için çok önemlidir.

5. Enerji verir

Muzda bulunan potasyum kaslarınızı kramplardan korurken, içindeki karbonhidrat sayesinde ağır bir egzersizi sürdürecek enerjiyi sağlar.

YORUML

Comments

comments

 

Cevapla

Bu HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

gereken

Company SA
CIF: B123456789
New Burlington St, 123
CP: W1B 5NF Londra (Birleşik Krallık)
Tel: 9XX 123 456

office@company.com

Hayata Dair Hersey
Araç çubuğuna atla